| | :שתף חברים

כיצד גורמים למראיין להתעניין בי? / מאת: הצוות - יולי 2015

כיצד גורמים למראיין להתעניין בי?

בתהליך הראיונות ישנם גורמים רבים, מעבר לתוכן תשובותינו, המשפיעים על ראיון מוצלח ועל ראיון מוצלח פחות. לדוגמא, שני מרואיינים מוכשרים ענו ברמת התוכן את אותן התשובות, ובכל זאת מועמד אחד בלט יותר מהאחר. הסיבה לכך, עלולה לנבוע מגורם חיוני ובסיסי, אשר 100% מהמראיינים מושפעים מימנו- רמת הענין והקשב של המראיין לדברי המרואיין.

 

 

תדמיינו את המקרה השכיח הבא: המראיין הגיע לראיון בעודו טרוד מישיבה שיצא מימנה לפני דקות ספורות. בשל מחסום התקשורת ורמת- קשב נמוכה, ניתן לחשוב על כך כראיון המתבצע ב "השתק" (mute). גם אם נענתה התשובה המבריקה ביותר, המראיין לא שמע אותה! ולכן, לא יזכור אותה לאחר הראיון.

בנוסף, רמת הקשב של כל אדם אינה 100% ברוב הזמן. כמה פעמים קרה לכם שניחשתם מה נאמר לכם?

 

2 טכניקות יישומיות להעלאת רמת הקשב של המראיין לצליחת הראיון:

 

מתוך ההבנה כי רמת הקשב עלולה לפגוע בסיכויי- ההצלחה להתקבל, נשאלת השאלה מה אני יכול/ה לעשות כדי שהמראיין יקשיב לי ויתעניין בדבריי?

 

 1. להשאיר את "רשימת- המכולת" לקניות בסופר- מרקט:

 

ישנה נטייה רווחת מצד המרואיינים לענות תשובות במבנה של "רשימת מכולת". לדוגמא, לשאלה: "מהן החוזקות שלך?"- עונים תשובה, כגון: "אני חושב שאני בעל עקומת למידה מהירה, בעל חשיבה אנליטית, חבר צוות טוב ועומד ביעדים מעבר לציפיות".

נניח שרמת הקשב הייתה סבירה, תעצמו עיניים ותנסו להיזכר מה המרואיין ענה, האם זכרתם את כל החוזקות שציין? את הרוב? מצוין! תנסו לזכור את החוזקות בעוד כשעה. סביר להניח שתזכרו את רשימת החוזקות באופן חלקי במקרה הטוב.

היבט נוסף לכך שרמת הקשב עלולה להיפגע, הינה בשל ספקנות המראיין באמיתות דברי המועמד. האם המרואיין באמת הפגין בעבר יכולת חשיבה אנליטית, האם הוא באמת חבר צוות התורם לקולגות שלו, ואם כן, באיזה אופן?

לכן, יש לבחור חוזקה אחת ולהמחיש את החוזקה על-ידי "דוגמת-דגל" מוחשית אחת. כלומר, דוגמת- עבר הממחישה את החוזקה באופן העוצמתי והמיטבי ביותר. 

בדרך זו,  הסיכוי שהמראיין יקשיב ויזכור את החוזקה לאחר הראיון - גבוה יותר באופן משמעותי מתשובת "רשימת- מכולת". 

 

2. לענות תשובה חדה ומובנת היטב (לא ארוכה מידיי ולא קצרה מידיי):

 

ברוב השאלות המתארות ביצועי- עבר או התנהגות- עבר- ישנו צורך להעלות דוגמא על-מנת לשכנע את המראיין באמיתות ההצהרות שאנו מצהירים על עצמינו במהלך הראיון.

לעיתים, המרואיין עלול לפרט יתר על המידה, להיזכר בקונוטציות אחרות שאינן קשורות לשאלה, ולמעשה, לשכוח את השאלה שהתבקש לענות עליה. לא נעים, מתסכל ואף עלול לגרום לרמת החרדה לעלות!

מה גם, שרמת הקשב של המראיין יורדת באופן משמעותי ככל שתשובותינו יהיו ארוכות יותר ולא מובנות.

 

לכן, יש לענות במבנה מ-פ-ה:

מ- משימה

פ- פעולה

ה- השלכה / תוצאה

 

לדוגמא, "ספר בבקשה על משימה מאתגרת שנדרשת לעמוד בה בהצלחה".

"המשימה הייתה להטמיע בהצלחה מתודולוגיית מחזור- מוצר חדשה, בשיטת Agile, כאשר נתבקשתי לפתח מספר פיצ'רים במוצר ולשנות את תהליך העבודה על-ידי העברת חלקי- פיתוח ל- QA, ללקוח ובחזרה לפיתוח ולתיקונים, וזאת מבלי לפגוע בלו"ז. עקב כך, נדרשתי להסתגל במהירה למתודולוגיה החדשה.

לכן, אימצתי את המתודולוגיה החדשה ועודדתי חברי- צוות אחרים, שהתנגדו בתחילה לעבוד במתודולוגיה החדשה, מתוך מטרה לא לפגוע בלו"ז ולהצליח בתהליך הפיתוח.

התוצאה הייתה חיובית מאוד- סיימנו בהצלחה לפני תאריך הסיום, הבאנו מוצר יציב יותר באופן משמעותי ללקוח, עם הרבה פחות באגים מבעבר."

התשובה המובנת כוללת את כל המרכיבים להבנת הדוגמא באופן מקיף אך לא מייגע מידיי.

בנוסף, מבניות התשובה בתתי- פרקים- מעלה את רמת הקשב, בדומה להעברת- מצגות. תתי- הפרקים מסומנים בהדגשה בדוגמא הנ"ל.

והכי חשוב, המראיין השתכנע, כי המרואיין אכן צלח במשימה מאתגרת באמצעות "דוגמת-דגל" מוחשית ואותנטית, וכי, מה שהמרואיין מצהיר על עצמו אכן אמיתי ומתוקף.

 

באמצעות 2 הטכניקות הפשוטות הללו, נעזור למראיין להקשיב ולהתמקד בנו, נגרום לכך שהראיון יהיה מוצלח ושהמראיין יזכור אותנו באופן חד וברור, גם לאחר הראיון.

 

בהצלחה!

צוות JobFit

 

התחל במציאת עבודה המתאימה לך >
חזור למעלה