| | :שתף חברים

הצעת עבודה- תחילת היחסים עם המנהל / מאת: הצוות - מרץ 2015

הצעת עבודה- תחילת היחסים עם המנהל

מקרה אמיתי: חברה הציעה הצעת עבודה לעובד, העובד התמהמה בהחלטתו וניהל מו"מ לא אפקטיבי . כאשר המועמד חזר עם תשובה חיובית, היה זה מאוחר מידי והחברה החליטה לא להעסיקו!

 

 

נושא השכר בתהליך קבלה לעבודה הוא נושא רגיש, משני הכיוונים גם מצד המעסיק וגם מצד המועמד, אף אחד לא רוצה להתפשר. אך, יש לזכור כי בסיטואציה זו אין מנצחים או מפסידים במו"מ על תנאי העסקה שכן המטרה הינה מטרה משותפת- התאמה בין תרומתי לחברה תוך זמן קצר (לרוב, לאחר כ- 3 חודשים) לגובה השכר המוצע לי.

המעסיק מעוניין לצרף לחברה ולתפקיד את האדם המתאים ביותר לתפקיד וישאף לשלם לו שכר הוגן, לא גבוה מדי ולא נמוך מידי. כלומר, שכר הוגן ביחס לשוק התעסוקה וביחס להוגנות פנימית, החציון או הממוצע שכרם של אלו העובדים באותו תפקיד בישראל ובארגון.

הרי, המעסיק מעוניין למשוך את המועמד המתאים ביותר, אך זוהי רק נקודת ההתחלה, והמטרה האמיתית הינה לבנות מערכת יחסים הכדאית למעסיק ולעובד המתקבל, לאורך זמן.

לכן, יש להתנהל בחכמה לאורך כל תהליך הגיוס!

המו"מ על השכר מתחיל הרבה לפני החוזה. עוד בראיון הטלפוני בד"כ תישאלו מהם ציפיות השכר שלכם. זו שאלה שהתשובה עליה מורכבת ורוב המועמדים לא מקדישים לה יותר מדי מחשבה.

לרוב, טווח השכר המוצע למשרה נקבע עוד בטרם המשרה המתפרסמת. בשלב ההתחלתי השאלה נועדה על מנת לסנן מועמדים עם ציפיות שכר גבוהות מדי או נמוכות מדי.

לרוב התשובה ה"נכונה" לשאלה זו היא- "כמקובל בשוק בהתאם לתפקיד ולניסיון שלי", אך נסו לברר עם עצמכם האם יש לכם קו אדום, סף מינימלי אם תרצו, שמתחתיו לא תהיו מוכנים לשקול את ההזדמנות, וכבר בשלב הראיון הטלפוני- יש לציין זאת על מנת לא לבזבז את הזמן שלכם או של המעסיק.

בשלב הראיונות הפרונטאליים, אנו עסוקים בליצור רושם חיובי ולגרום למראיינים לרצות אותנו ולהשתכנע כי אנחנו המתאימים ביותר לתפקיד, לחברה ולקבוצה. יחד עם זאת, בסוף הראיון מרבים לשאול מהם ציפיות השכר ולתקף את תשובתכם מספר פעמים- בראיון הטלפוני ובראיונות פרונטליים. לכן, מומלץ מאוד לציין טווח שכר ולא לנקוב בסכום נקודתי, וכמו-כן להיות עקבי לאורך התהליך, כולל בשלב הצעת העבודה.

בשלב הצעת השכר, מקובל בהחלט לבקש לחשוב על תנאי החוזה, ואין צורך לחשוש מכך.  זוהי החלטה חשובה שתקבע את עתידכם ואת עתיד הארגון שאליו תצטרפו- לכן לגיטימי לבחון את החוזה לעומק.

אך,  מנגד חשוב לציין, כי לא כדאי להתמהמה עם החתימה מעבר לזמן שהחברה הקציבה עד לקבלת ההחלטה,שכן המעסיק עלול לחשוב: שאתם מחכים להצעה ממקום אחר, שאינכם מביעים רצינות, שהתגמול חשוב לכם יותר מלתרום לחברה ולהתפתח בתפקיד, שאתם מנסים לשפר תנאי- העסקתכם במקום העבודה הנוכחי ועוד. כל החששות הללו, עלולות לגרום למעסיק להצטער על החלתטו להציע לכם עבודה.

לאחר כל הסבר הרציונאל של צד המעסיק, כיצד כדאי לנהוג בזמן הצעת עבודה?

האיזון בין השגת רצונותיכם ובין בניית יחסים טובים טרם יום עבודתכם הראשון - הינו חיוני.

איזון זה, יושג  על- ידי:

1. עיון מעמיק בהצעה

2. יצירת קשר עם החברה, מתוך מטרה לשאול את כל השאלות שתרצו לשאול לגבי החוזה.

3. במידה ואינכם מרוצים מהתשובות, הכינו מראש תשובות וטיעונים מצידכם, כולל נימוק לטיעון המבהיר למעסיק למה כדאי לו להשקיע יותר - בזמן השיחה. 

    לדוגמא, במידה ואינכם מרוצים מהשכר המוצע, ציינו זאת בפני המעסיק אחרי שחשבתם על כך ושקלתם זאת לעומק. נסו לחשוב מראש, האם השכר שהוצע הוגן ביחס לניסיון, לכישורים ולידע שנצבר עד כה הרלבנטים לתפקיד המוצע?

    החליטו על איזה רכיב שכר והטבות תרצו להתמקד במו"מ ( אם בכלל), יתכן שרכיב משא ומתן אינו השכר עצמו, אלא בהטבות הנלוות, כגון: ביטוחי הפנסיה והתנאים הסוציאליים, הפרשת מעביד לקרן השתלמות מעבר לתקרת מיסוי, ביטוחי בריאות, הוצאות אחזקת רכב/ רכב             חברה/ ליסינג, מענקי גיוס, ימי חופשה שנתיים ועוד. 

4. חשוב, לאחר שיחת בחינת ההצעה, יש להודות בפני איש הקשר הרלבנטי ( לרוב, המנהל הישיר הפוטנציאלי או משאבי אנוש)  ולציין מתי תחזרו עם תשובה סופית, בתוך משגרת הזמן שהוקצב. לאחר שיחה זו, לא מומלץ ליצור סבבים נוספים של שאלות, אלא לקבל את ההחלטה         במסגרת הזמן שהוקצבה.

צריך לזכור, כי אחרי הכול, בעיקר אם הינכם מעוניינים במשרה, ששלב הצעת עבודה הינה ההתחלה בבניית- יחסים ויחסי- אמון עם החברה והמנהל הישיר העתידי.

בעת תחילת העבודה בחברה, תחילת פרק חדש במסלול הקריירה, אף מומלץ לחזק ולשמר את הרושם הראשוני החיובי שנוצר עם המנהל הישיר והגורמים המעורבים בתהליך הגיוס!

בהצלחה בפרק החדש.

 

התחל במציאת עבודה המתאימה לך >
חזור למעלה