| | :שתף חברים

5 עקרונות לצליחת ראיונות התנהגותיים / מאת: הצוות - דצמבר 2014

5 עקרונות לצליחת ראיונות התנהגותיים

לאחר שצלחנו את הראיון המקצועי, לרוב, מתבצעים ראיונות התנהגותיים על- ידי משאבי אנוש וראיון המשלב ראיון מקצועי והתנהגותי על-ידי המנהל.

מטרת ראיון התנהגותי הינו לנבא התאמה לקבוצה, לתפקיד ולארגון, על-בסיס ביצועי עבר וסיטואציות שחווינו במקום עבודתנו.

 

 

 

 

5 העקרונות לצליחת ראיונות התנהגותיים:

 

1. שאלת הצגה עצמית ממוקדת והמשכיות אחידה

לרוב, השאלה הראשונה הנשאלת היא: "ספר על עצמך בקצרה, בבקשה". שאלה זו הינה שאלה מכרעת, מאחר ובעקבותיה המראיין מעלה את רמת הקשב או לחילופין מוריד את רמת הקשב. רמת הקשב משתנה בהתאם למידה בה המראיין משתכנע לגבי התאמתנו לתפקיד. יש להציג את עצמנו באופן המבהיר את יתרונותינו לתפקיד באמצעות פירוט תחומי- האחריות במקום עבודה נוכחי או קודם, הרלבנטי לדרישות התפקיד המוצע. כמו כן, גם בשאלות הבאות- עלינו להתמיד ולהבליט את הסיבות ללמה אנחנו מתאימים למשרה.

 

2. רשימת קניות יש להכין במהלך קניות בסופר, אך לא בראיונות

מראיינים נוטים לענות על שאלות בניסוח הדומה לרשימת קניות. לדוגמא: "אני אחראי, חרוץ, בעל יכולת למידה מהירה ו...זהו". תשובות מהסוג הזה, לא עוזרות למראיין לזכור אותנו דקות לאחר הראיון. לכן, יש לפרט שני היבטים מרכזיים לכל היותר ומיד לתקף עם דוגמא ממקום עבודה נוכחי או מקום עבודה קודם.

 

3. יש להקשיב למראיין ולענות לשאלות המראיין

לכאורה, הקשבה ומענה לשאלות נשמע כדבר הברור מאליו. עדיין, בפועל ישנה נטייה לשלוף את התשובות שהכנו מבעוד מועד. לכן, יש להשתמש בתשובות המוכנות בעיתוי הנכון, ולהיות נינוחים כאשר שואלים אותנו שאלות שלא היינו ערוכים אליהן מראש.

 

4. התמודדות עם שאלות מפתיעות

כאשר אנו נאלצים להתמודד עם שאלות לא צפויות, מומלץ לחשוב על דוגמא חיובית מהעבר ודרכה לענות על השאלה. שאלה מפתיעה לדוגמא: "למה כדאי לקחת אותך לתפקיד". תשובת המרואיין: "יש לי יכולת ראייה מערכתית ויכולת הנעה והשפעה". המרואיין מיד יבקש דוגמא. במקרים אלו, לא פעם ולא פעמיים המרואיין נתקל בקושי לספק דוגמא. לכן, כדאי לענות על השאלה דרך דוגמא שאנו נזכר בה, תוך כדי תנועה. דוגמא לתשובה אפקטיבית של מרואיין לשאלה המדוברת, היא: "יש לי יכולת ירידה לפרטים, לדוגמא: מנעתי טעות פוטנציאלית מול הלקוח, מתוך זיהוי אפיון הדרישות הראשוניות שלא נכנסו לתכולת הפרוייקט...". הדוגמא צריכה להיות ספציפית לאירוע מסויים, ברוח סיפורית ומוחשית: " לפני כשלושה שבועות, נתבקשתי לבצע משימה דחופה ובלוח- זמנים צפוף, לכן אני ביצעתי את הפעולות הבאות כדי לעמוד במשימה בהצלחה ובזמנים המוגדרים..... התוצאה: עמידה במשימה בהצלחה".

 

5. טרמינולוגיה חיובית

מומלץ בחום להשתמש בטרמינולוגיה חיובית. במילים אחרות, להימנע מלומר: "אני לא...", לדוגמא: "אני לעולם לא ארים את קולי לקולגות העובדים איתי". ניתן ליצור ספין חיובי ולומר במקום: "אני מגלה סבלנות ורצון לתמוך ולעזור לקולגות שלי". כאשר משתמשים בטרמינולוגיה שלילית, מראיינים מרבים לפרש זאת כחולשה. לדוגמא, מרואיין שמתנסח באופן הבא : "אני לא מתנהל באופן אגרסיבי". מראיינים עלולים להסיק כי אותו מרואיין כן אגרסיבי, מעצם העובדה שהיה לו צורך להעלות כי הוא אינו אגרסיבי.

 

לסיכום, שימוש ב- 5 העקרונות לצליחת ראיונות התנהגותיים, יאפשרו להגדיל את הסיכויים לצלוח ראיונות התנהגותיים.

בהצלחה! 

 

התחל במציאת עבודה המתאימה לך >
חזור למעלה