| | :שתף חברים

כיצד להשתלב בהצלחה במקום עבודה חדש / מאת: דניאל ואורית - יולי 2016

כיצד להשתלב בהצלחה במקום עבודה חדש

כניסה למקום עבודה חדש עשוי להיות אתגר מרתיע. כעובד חדש עליך להכיר הרבה אנשים חדשים במקום העבודה, ללמוד את התפקיד , להכיר כלים טכנולוגיים חדשים במקרים מסוימים, ללמוד את תרבות החברה, ואם לא עבדת לפני כן למשל תקופה, הרי שעליך גם להסתגל לשעות ממושכות של ריכוז ועיסוק בפן המקצועי.

למרות האתגרים שהכניסה למקום עבודה חדש מציבים, ישנן דרכים להקל על הכניסה לעולם הזה ולהפוך את החוויה לנעימה וחיובית.

להלן מספר דרכים להשתלבות חכמה ואפקטיבית במקום עבודה חדש:

 

 

אוטוסוגסטיה

 

הכל מתחיל בראש. גם לפני מבחן קשה, ראיון עבודה, בשורה משמעותית שעמדתם לקבל, תמיד התלוותה לכך תחושת לחץ ומועקה. עם זאת, מאחר ועברתם את כל אלו, אתם וודאי יודעים גם שהתחושות הללו זמניות וחולפות די מהר. מאחר והכל בראש שלנו, גם בעת הכניסה למקום עבודה חדש, עלינו לבצע מעין אוטוסוגסטיה – שכנוע עצמי. עלינו לשכנע את עצמינו שקיבלנו הזדמנות למשהו טוב שיעשה אותנו מאושרים. חשוב מאוד לדבר עם עצמינו ולפרק את הלחץ לגורמים קטנים. להסביר לעצמנו שלכל דבר חדש מתלווים חששות ואי וודאות מסוימת, אך כל אלו זמניים ויחלפו די מהרף ברגע שנכיר את העבודה ואת האנשים החדשים. אם נגיד לעצמנו שיהיה טוב, אז יהיה טוב. וככה נתחיל בצורה חיובית את היום הראשון שלנו בעבודה החדשה.

 

הגיעו קצת לפני הזמן

 

דרך נוספת להשתלבות מוצלחת במקום העבודה החדש, היא להגיע ביום הראשון קצת יותר מוקדם מהמתוכנן. כך למעשה תוכלו לספוג את האווירה, להאזין לקולות, ללמוד את ההתרחשויות, עוד בטרם אתם הופכים להיות חלק בהם. אם תחושו בקולות של אנשים רגועים, בצורת התנהלות שנעימה לכם, תוכלו לאחר מכן להתחבר לאותם אנשים שעשו עליכם רושם נעים ורגוע. אפשר גם ללמוד הרבה כשבוחנים את הסביבה מבחוץ, בטרם משתלבים בה באופן מלא. תלמדו היכן נמצאת פינת הקפה, על אילו נושאים אנשים משוחחים בזמן העבודה, האם העובדים מציעים שתיה אלו לאלו, ומהי האווירה הכללית בחברה, כך שיהיה לכם קל יותר להשתלב בה.

 

למדו על החברה מראש

 

נסו להגיע מוכנים ככל האפשר ליום הראשון. אתם וודאי יודעים מהו תחום התפקיד אותו תמלאו, רצוי להגיע לעבודה מוכנים ומצוידים בידע רב ככל האפשר על מנת למלא אותו בהצלחה.

נסו ללמוד בטרם עת את התוכנות איתן תעבדו במהלך העבודה, ומעבר לכך גם ברמת המאקרו, את הכיוון העתידי אליו החברה שואפת להגיע ואת החזון העסקי שלה. קראו על החברה ככל האפשר באתר האינטרנט שלה, בעמודי הפייסבוק והלינקדאין ובעיתונות, כל מה שנכתב לגביה. ככל שתפגינו ידע ובקיאות כך תחושו מוכנים ובטוחים יותר, וגם גם תרשימו יותר את המנהלים שלכם.

 

הכינו מסמכים מראש

 

את כל המסמכים הדרושים לקליטתכם בחברה, במידה וקיבלתם אותם כבר, הקפידו למלא מראש. ישנם לעיתים מסמכים רבים למלא ביום הראשון כגון הסכם סודיות, טפסים לקרן פנסיה או ביטוח מנהלים, תמונות לצורך תג כניסה וכד'. במידה וקיבלתם את המסמכים הללו למייל, כדאי להדפיס אותם ומלא אותם כך שהכל יהיה מוכן עם הגעתכם, ותוכלו מיד ללמוד את התפקיד וסביבת העבודה מבלי להתעכב על מסמכים. כמובן שאף זה יספק ערך מוסף לממונים עליכם.

 

הכירו את האנשים לעומק

 

בזמן בו אתם מוצגים לעובדים הקיימים ומבצעים איתם היכרות ראשונית, נסו להתמקד בכל עובד שהכרתם ולשנן לעצמיכם את שמו ותפקידו. העדיפו היכרות מעמיקה על פני היכרות שטחית, שאלו את אותו עובד מספר שאלות כגון אזור מגוריו, מספר שנות עבודתו בחברה, האם הוא נהנה בתפקידו וכד'. שדרו לאנשים סביבכם כי אתם מתעניינים בהם באמת וכי לא מדובר רק במחווה שנעשית כבדרך אגב. ככל שתקדישו זמן רב יותר לאנשים סביבכם, כך הם ישמחו להיות בסביבתכם ולסייע לכם בתהליך הקליטה.

 

למדו את תרבות החברה

 

למדו ככל שתוכלו על תרבות החברה ועל מאפייניה השונים. כיצד העובדים והמנהלים פונים אלה לאלה, האם הם מפגינים מרחק אחד מהשני או שהאווירה תומכת בחברות ובפתיחות. נסו להבחין בחברויות שנוצרו בחברה, מי הולך עם מי לארוחת צהריים. בדקו כיצד תוכלו להשתלב מבחינה חברתית ולא רק מקצועית ובאילו דרכי עליכם לפנות לגורמים מסוימים ואחרים בחברה, על מנת לשמור על נימוס וכבוד.

התחל במציאת עבודה המתאימה לך >
חזור למעלה