| | :שתף חברים

עשר טעויות שיהרסו כל ראיון עבודה / מאת: דניאל ואורית - יוני 2016

ראיון עבודה

כעת משקורות החיים שלך התקבלו אצל המעסיק הפוטנציאלי וכבר זומנת לראיון עבודה, עליך לוודא כי המעסיק ימשיך להתרשם ממך והפוטנציאל שלך להתקבל ולהצליח בעבודה, יישמר.

 

אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני. הקונספט הזה נכון לגביי כל דבר, על אחת כמה וכמה כשמדובר בראיון עבודה. יש שלל גורמים שיכולים להשפיע לשלילה ולהרוס את ראיון העבודה שלך ואת ההזדמנות החד פעמית להוכיח את התאמתך לחברה.

 

 

להלן 10 טעויות שיהרסו לכם את הראיון:

 

הגעה מאוחרת

 

הזמן של כולנו יקר ומוערך, וודאי של המראיין הממתין לך בחדרו והוא זה שיקבע אם תתאפשר לך ההזדמנות להמשיך הלאה בחברה. לעולם אל תבזבזו את הזמן של המראיינים ושל המנהלים שלכם. הגיעו לראיון העבודה בזמן, או אפילו חמש דקות קודם, על מנת לוודא שלא תאחרו. אם ישנה דחיה לא צפויה, דאגו להתנצל על כך ולעדכן את המראיין מבעוד מועד כך שיתאפשר לו לנצל את הזמן הזה למשימות אחרות.

 

שיחות על שכר והטבות

 

לעולם אל תעלו את נושא השכר וההטבות בתחילת הראיון. במידה ונקבע לכם ראיון נוסף, המתינו עם הנושא הזה לראיון הבא או לזה שאחריו. מועמדים שמעלים מייד את נושא השכר וההטבות הנלוות נתפשים כ"גרידיים" וחסרי מוטיבציה לעשייה. למרות שנושא השכר חשוב ביותר לכולנו, על המראיין לקבל את הרושם האותנטי כי אתם מעוניינים גם במקום העבודה עצמו. בסביבת העבודה, בצוות ובאפשרויות הקידום והפיתוח. עוד יהיה זמן לדבר על השכר, אין כל סיבה שהוא יהיה הנושא הראשוני.

 

הסחות דעת

 

התרכזו במראיין במהלך כל ראיון העבודה. הקשיבו למה שיש לו או לה לומר וספקו לו את תשומת הלב המלאה שלכם. בשום אופן אל תתפתו לענות לשיחה בטלפון הסלולרי שלכם, או לקרוא הודעה בחטף. המכשיר הסלולרי צריך להיות מושתק מהרגע שנכנסתם לראיון העבודה ועד אשר תצאו ממנו.

 

"לכלוכים" על המעסיק הקודם

 

המראיין שלכם יודע כי את אותו היחס והכבוד עליו אתם שומרים באשר למעסיקכם הקודם, יקבל גם המעסיק הנוכחי. לכן, הימנעו לחלוטין מ"לכלוכים" או טרוניות לגביי המעסיק הקודם שלכם. גם אם אתם נשאלים במהלך ראיון העבודה לגביי היחס עם המעסיק הקודם, הקפידו לומר עליו דברים חיוביים ולספק מידע קורקטי שאינו רגשי.

 

תשובות ענייניות

 

למרות המחשבה שתשובות קצרות ולקוניות עשויות להכשיל את ראיון העבודה שלכם, גם לתשובות ארוכות שנמרחות יש אותו אפקט שלילי. על שאלות המראיין השיבו בצורה עניינית ורלוונטית. אל תהיו לקוניים והקפידו להשיב בצורה מפורטת לגביי מה ששאל. עם זאת, השתדלו שלא להוסיף תובנות או אנקדוטות משלכם לנאמר. מטרת המראיין היא לבחון את התאמתכם לחברה, נסו לסייע לו בכך ע"י התשובות הנכונות.

 

כמה שפחות שאלות

 

מי שאחראי לשאלות הוא המראיין ולא אתם. לכן השתדלו שלא לשאול שאלות במהלך ראיון העבודה. אם יש לכם שאלה מנדטורית, השאירו אותה לסוף כשהמראיין יבקש לדעת אם יש לכם שאלות. גם במקרה הזה שאלו רק שאלה אחת או שתיים והשתדלו לשאול שאלות שיוכיחו כי אתם מעוניינים מאוד במשרה. הימנעו משאלות שיציגו אתכם כלחוצים, מפונקים או "גרידיים" באשר לשכר ולתנאים.

 

מראה חיצוני

 

לבוש מרושל, חולצה מקומטת שאינה מגוהצת, מכנסיים קרועים ונעליים דהויות או מלוכלכות – כל אלו מציגים זלזול במראיין ובמקום העבודה הפוטנציאלי שלכם. התלבשו לראיון העבודה בצורה ייצוגית ומכובדת. הקפידו להיות נקיים ולהריח טוב. לצחצח את השיניים בטרם הראיון, להסתרק ולהתבשם קלות.

 

חוסר מוכנות

 

בראיון העבודה אתם נבחנים בין היתר על מידת הבקיאות שלכם באשר לעולם התוכן של החברה לה אתם מתראיינים, במה היא עוסקת, מי הלקוחות הגדולים שלה ומהם התפקידים המוצעים. הקפידו להגיע מוכנים היטב לראיון העבודה ולהציג בקיאות באשר לחברה באם תישאלו על כך. קראו על החברה באינטרנט, באתר החברה, בעמוד הפייסבוק או הלינקדאין שלה, בעיתונות ובמדיה המקוונת.

 

שקרים

 

הימנעו לחלוטין מכל שקר, ואפילו שקר לבן שלא נועד לפגוע. שקרים מתגלים בסופו של דבר וגם אם מדובר בשקר קטן שחשבתם שלעולם לא יעלו עליו, תוכלו למצוא את עצמכם מפוטרים מהחברה לאחר מספר חודשים כשהשקר יתגלה. גם אם ישנם דברים פחות נעימים בעברכם, במידה ותישאלו עליהם הקפידו לומר את האמת ככל האפשר.

 

גישה

 

הקפיד על חביבות כלפי המראיין, עליכם למעשה לכבוש אותו בכל האמצעים העומדים לרשותכם. חייכו אליו והפגינו כלפיו אמפתיה. היו דרוכים וקשובים לו והקלו עליו במענה ישיר ומהיר לשאלותיו. ככל שתצרו רושם ראשוני טוב יותר, כך גדל הסיכוי שהתקבלתם לעבודה.

התחל במציאת עבודה המתאימה לך >
חזור למעלה